Przebarwienia paznokci - skąd się biorą, jak je zwalczać


Ostatnio na fali wielkiej, niespodziewanej i nieokiełznanej miłości do lakieru koleżanki, którego kolor wchodził z szarego w czarny, zrujnowałam sobie kolor paznokci. Koleżanka nie jest tak przezorna jak ja i nie posiada bazy pod lakier. A że czas nas gonił, musiałam zaryzykować i pomalować płytkę bezpośrednio. Jednak ten jeden wieczór wystarczył i mój paznokieć jest przebarwiony. W moim przypadku wystarczy na szczęście kilka zabiegów z cytryną, ale zdarzają się też poważniejsze przypadki, spowodowane zarówno niedbałością jak i będące objawami chorób. Poniżej kilka wskazówek dotyczących przyczyn powstawania plam oraz sposobów wybielania płytki paznokciowej. Miłego czytania!


Rodzaje przebarwień 

Przebarwienia na paznokciach mogą powstawać w wyniku chorób lub uszkodzeń zewnętrznych. Przebarwienia pierwszego typu zazwyczaj połączone są z innymi objawami danej choroby, dlatego dopiero po zauważeniu większej ilości niepokojących sygnałów należy zacząć się martwić. Oto kilka typów przebarwień, które są objawami chorób:

  • białe - drobne punkty powstają w wyniku uszkodzeń mechanicznych, poprzeczne prążki wywołane są często złą przemianą materii albo zatruciem metalami ciężkimi, inne powody to np. niedobory cynku i żelaza; gdy są na stałe, to należy podejrzewać problemy z nerkami oraz wątrobą;
  • żółte - od zawsze kojarzone są z palaczami, ale poza tym należy łączyć je z niewydolnością krążeniową, chorobami układu oddechowego, żółtaczką;
  • brązowe, brunatne - to po najczęściej krwiaki, małe wylewy pod-paznokciowe, powstałe w wyniku urazu; wchodzące w czerń, obejmujące cały paznokieć świadczą o martwicy tkanek;
Żółte przebarwienia na paznokci
http://www.thebeautyonline.com

Jeżeli nie mamy podstaw, by łączyć plamy z chorobą, przyczyny ich powstania leżą w braku odpowiedniej ochrony, przed środkami chemicznymi oraz lakierami. Białe przebarwienia powstają w wyniku narażenia płytki na kontakt z chemią gospodarczą, np. podczas czyszczenia powierzchni detergentami. Żółte powstają na skutek zabarwienia kolorowym lakierem, emalią, bez wcześniejszego położenia bazy. Brązowe bardzo łatwo "nabyć" podczas domowego farbowania włosów.

Jak pozbyć się przebarwień?

Odżywka witaminowa
http://sklep.futurosa.net
Jest kilka skutecznych sposobów na pozbycie się przebarwień (za wyjątkiem tych, które wynikają z choroby, bo w takim przypadku trzeba zlikwidować ich źródło, czyli poddać leczeniu). Bardzo dobrym sposobem jest zastosowanie kąpieli z oliwy, soku z cytryny oraz sody oczyszczonej. W takiej mieszance moczy się paznokcie 15min. - można jednak ograniczyć się do samej cytryny, w której na parę minut trzymamy odbarwione paznokcie. Cytryna jest żrąca, więc poradzi sobie z przebarwieniami, ale osłabi trochę wierzchnią warstwę płytki, więc dobrym pomysłem jest wtarcie w płytkę olejku lub odżywki do paznokci. 

Aby unikać przebarwień zawsze pamiętajmy o ochronie płytki paznokciowej: czyszczenie detergentami i kontakt ze środkami chemicznymi tylko w rękawiczkach oraz ochrona płytki przed ciemnymi lakierami dzięki położonemu pod nie lakierowi bazowemu.