Organizm manifestuje wiosnę poprzez bunt - problem przesuszonych łokci


Zmiana czasu na letni, zmiany w codziennej diecie, praca połączona z nieregularnym lub mało efektywnym wypoczynkiem - te wszystkie czynniki mogą mieć znaczący wpływ na małą rewolucję wiosenną w moim organizmie. Wpłynęły na samopoczucie, zdrowie oraz wygląd - jak co wiosny moje ciało przygotowuje się dość radykalnie do suchego i gorącego lata. Zauważyłam jednak, że objawy tego "wiosennego przemęczenia" pojawiają się także u moich koleżanek. Bardzo częstym znakiem nadejścia nowej pory roku są rewolucje widoczne na skórze: pękające usta, podkrążone oczy oraz... szorstkie kolana i łokcie. Te ostatnie wołają w tym tygodniu o pomoc, dlatego postanowiłam poświęcić im artykuł :) Miłego czytania!


Regularna pielęgnacja: złuszczenie, nawilżenie, natłuszczenie


Pierwszym krokiem przeciwdziałającym pojawianiu się problemu suchych łokci jest ich regularna pielęgnacja. Skoro przesuszają się bardziej niż reszta ciała, to znaczy, że zwykły balsam jest niewystarczający. Podobnie jak całemu ciału należy się regularne złuszczanie, tak i łokciom należy ułatwić regenerację i odbudowę poprzez delikatny peeling. Skuteczne jest również trzymanie przez moment cytryny przy suchym miejscu i masowanie nią naskórka. Skuteczne są także namaczania w ciepłej oliwie (najlepiej podgrzewać ją chwilkę, kontrolując palcem stopień ogrzania; potem moczyć aż ostygnie i wmasować tłuszcz w skórę) oraz masowanie oliwką kosmetyczną lub olejkiem. 

Cytryna na skórę łokci
http://www.thenateshow.com

Witaminy odpowiadające za stan skóry: A i E

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wygląd skóry jest dieta. Pierwszym składnikiem, którego może brakować w organizmie przy problemie suchych łokci, jest... po prostu woda. Odpowiednie nawilżenie "od środka" wpływa na strukturę skóry i sprawia, że jest miękka i piękna. Poza tym należy dostarczać organizmowi sprzymierzeńców w batalii o zdrową tkankę naskórka: witaminy A i E. Ta pierwsza występuje m.in. w czerwonych warzywach, takich jak papryka, pomidory, wątróbce, żółtkach jaj, nabiale. Witamina E, rozpuszczalna w tłuszczach, znajduje się w oliwie z oliwek, rybach, migdałach, ziarnach i niektórych warzywach. Jeśli tych witamin brakuje w codziennej diecie, należy to jak najszybciej zmienić - bo ucierpieć może nie tylko skóra: niedobór witamin może wpłynąć na pogorszenie się wzroku oraz odporności i przyspieszyć starzenie się komórek.

Pomarańczowe warzywa i owoce zawierają witaminę A
http://www.alibaba.com

Ekstremalnie suche i podrażnione łokcie

Bywa, że zabiegi pielęgnacyjne okazują się niewystarczające - co wtedy? Najprawdopodobniej za utrzymujący się zły stan skóry na stawie łokciowym odpowiada jej natura: z pewnością problem pojawia się częściej u osób, które mają suchą, skłonną do podrażnień skórę. Pomocny może okazać się kosmetyk do zadań specjalnych... czyli krem do stóp. Ponieważ ma za zadanie zmiękczać twardą skórę pięt powinien poradzić sobie także z łokciami. Można także zrobić sobie maskę z kremu i rozpuszczonej w nim kapsułce witaminowej: nakładamy na łokieć, owijamy folią i pozwalamy skórze czerpać dobroczynne składniki. Jeśli mimo to łokcie są nieustępliwe lub przesuszeniu towarzyszy wysypka albo inne niepokojące objawy, należy skontaktować się z dermatologiem.

Kapsułki witaminowe
http://drkimfoster.com