Szminka - historia, ciekawostki, techniki malowania

Podobno przeciętna kobieta zjada w swoim życiu ok. 7 kg szminki! To kosmetyk, który tak pięknie i intensywnie potrafi podkreślić urodę kobiecej twarzy, że często może wystarczyć za cały makijaż. Mazidełko do ust przebyło długą drogę, by stać się pięknym sztyftem, zamkniętym w przegródce damskiej torebki. Ponieważ jest dla mnie bardzo ważnym kosmetykiem, postanowiłam prześledzić historię jej powstania, uwzględniając wszelkie ciekawostki i horrorki kosmetyczne. Na końcu artykułu znajduje się kilka przydatnych wskazówek dotyczących techniki malowania ust. Miłego czytania!

Pierwsze mazidła

plakat vintage reklamujący pomadki
http://www.tias.com
Pasty zabarwiające usta były stosowane już w starożytności. Mieszano tłuszcz zwierzęcy z olejkami i minerałami, np. z cynobrem; a powstałym specyfikiem przyozdabiano usta. Potem, przez wiele wieków, szminka kojarzona była z zawodem prostytutki. Kolor czerwony był uważany przez ówczesne społeczeństwa za wyzywający i grzeszny, a kobiety z pomalowanymi jaskrawo ustami postrzegano jako wyuzdane seksualnie. W późniejszych latach do produkcji tzw. barwiczek używano m.in wosku pszczelego, olejku rycynowego i łoju zwierzęcego, połączonych z naturalnymi barwnikami.


Przełomowy dla historii szminki był rok 1915, w którym to Maurice Levy stworzył pomadkę w metalowej tulejce z gwintem, co zdecydowanie ułatwiło przechowywanie oraz aplikowanie kosmetyku. Pomadka powoli stawała się produktem popularnym i modnym, m.in. za sprawą kreatorów mody (warto tu wymienić choćby Coco Chanel) oraz gwiazd kina (a ich wygląd był dziełem makijażystów, takich jak np. Max Factor). Pomadkę udoskonalano, produkując kosmetyki w wielu kolorach. Wzbogacano także ich skład tak, by oprócz właściwości koloryzujących pielęgnowały usta. 


Codzienna pielęgnacja ust

peeling do ust z cukru
http://aubreylondonpinup.blogspot.com
Aby makijaż ust wyglądał nienagannie konieczna jest dobra technika nakładania koloru na ust, ale przede wszystkim zadbanie o ich kondycję przed nałożeniem kosmetyku. Zdrowe usta są miękkie i nawilżone, dlatego należy pamiętać o ich codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim regularnie masuj usta, pobudzając krążenie krwi i złuszczając stary naskórek. Najlepiej użyj do tego miękkiej szczoteczki, którą możesz nasączyć olejkiem. Sprawdzonym sposobem na złuszczenie i wygładzenie jest peeling z cukru oraz maseczka z miodu. Przed wyjściem z domu nakładaj na usta balsam albo pomadkę z filtrami UV - zimą używaj produktów natłuszczających, a latem nawilżających. Brak nawilżenia powoduje pierzchnięcie ust. Dzieje się tak głównie podczas ciepłych dni, kiedy pod wpływem temperatury ciało szybko traci wodę. Wysuszone usta często oblizujemy zamiast nawilżyć, co tylko zwiększa wysuszenie. Silnie spierzchnięte usta pękają. Należy wtedy natłuszczać usta (szczególnie polecany jest krem na pęknięte usta, wzbogacony witaminą A) i powstrzymywać się od dalszego oblizywania i skubania złuszczającego się naskórka. Przewlekłe pierzchnięcie ust może świadczyć o niedoborach witamin A i B oraz żelaza oraz chorobie: zaburzeniach tarczycy lub cukrzycy. Dlatego przy długotrwałym problemie z pękającymi ustami należy poprosić lekarza pierwszego kontaktu o wykonanie podstawowych badań. 








Sposoby malowania ust

naturalnie:
Aby usta pomalowane pomadką wyglądały naturalnie, należy przede wszystkim wybrać odcień zbliżony do naturalnego koloru ust (czyli tego, który widzisz, kiedy lekko odchylisz wargę. Kosmetyk najlepiej wklepać palcem lub stemplować usta, przykładając pomadkę punkt po punkcie. Bardziej precyzyjny makijaż wykonamy za pomocą pędzelka, który pozwoli wypełnić dokładnie usta i stopniować intensywność koloru.

perfekcyjnie:
Jeśli chcemy uzyskać efekt perfekcyjnych, dokładnie pomalowanych ust, należy rozpocząć malowanie od obrysowania konturu ust kredką. Przy zbyt grubych wargach prowadzimy kreskę po wewnętrznej stronie konturu ust (ok. 1mm), przy zbyt wąskich kreskę robimy poza konturem, w   podobnej odległości. Następnie nakładamy pomadkę: zdecydowanie najlepszą metodą jest kładzenie jej pędzelkiem, ponieważ po pierwsze malunek jest bardziej dokładny, po drugie unikamy położenia zbyt grubej warstwy pomadki. 

najważniejsze zasady:
  • duże usta - kolory matowe, unikanie błyszczyka, unikanie jaskrawych kolorów, dobry wybór - ciemne pomadki;
  • małe usta - kolory połyskujące, błyszczyk na środkowej części wargi, jasne, naturalne kolory;
  • utrwalanie - pierwszą warstwę pomadki "odciskaj" na chusteczce, przypudruj usta i powtórz malowanie; wybieraj pomadki typu color stay